Toidust

India joogi ja hiina meditsiini tohtri vaade eestlaste pidulauale

Kui meie armsa kodumaa sünnipäevalauas 🇪🇪võtaks istet India joogi ja Hiina meditsiini arst, erineks nende suhtumine eestlaste põhitoitu üsna tublisti.

Joogi kotlette ei puudutaks. Hiina doktor aga arvestaks praegust talveaega ja valiks taldrikule sisemust soojendavat, verd tugevdavat ja organismi kosutavat kraami. Põhimõte on lihtne – piisab väikesest kogusest kvaliteetsest toorainest, mida käsitletakse eeskätt ravimi ja alles seejärel toiduna. Seepärast ei keelata hiina süsteemi järgi ühtegi toiduainet, sest toit on võimalus end ravida ja kosutada. Eelarvamused ja tabud ei kehti, sest kõik inimesed on erinevad.

Loomsest toidust on kõige soojendavama ehk yang iseloomuga uluki- ja lambaliha. Kahaneva soojuse suunas järgnevad toimelt veise-, linnu-, seaaliha ja kala. Liha tarvitatakse just talvisel perioodil ning juhul, kui inimene on väga nõrk, pidevalt külmetav ja kahvatu. Kurnatud, energiast tühjale, pidevalt külmetavale ja näost kahvatule tüübile mõjub taoline killuke toorainet ravimina, liha tugevdab ka neere ja põrna yangi.

Olgu öeldud siis selle pidulaua toitude toime:
* põdrahakklihast kodused kotletid peedi-rosmariini salatiga
* toime: tugevdab keha yang energiat ja verd, toniseerib ja soojendab;
* peet: tasakaalustab põrna ja mao qi’d;
* rosmariin: stimuleerib söögiisu, seedimist soodustav;
* punane vein: soojendav, yangi lisav;
* baklazaan tomatikastmes: toetab põrna;
* ahjus mooritud porgandid: soojenb, toetab põrna.

Head Vabariigi aastapäeva!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga